Κλασική παραδοσιακή φασολάδα που ο παππούς την έφτιαχνε πάντα τέλεια. Νομίζω κάνεις καλύτερος από αυτόν…. ήξερε και να την γευτεί με μπόλικο μπούκοβο , φρέσκο ζεστό ψωμάκι κομμένο μέσα και ένα ποτήρι κόκκινο κρασί (από τα αμπέλια του) και μετά ύπνο και εγώ έπρεπε να κάνω ησυχία (για να ξεκουραστεί ο παππούς…λίγο δύσκολο χαχαχαχαχα). Σε πάω σε ένα γραφικό χωριουδάκι στην Κέρκυρα το όποιο ονομάζεται Σωκράκι…. εκεί λοιπόν έχω περάσει τα καλύτερα καλοκαίρια της ζωής μου…δίπλα στην γιαγιά και στο παππού που σαν την αγάπη τους δεν θα υπάρξει άλλη. Η συνταγή αφιερωμένη στον Κότσο μου (Κώστα) που ήταν ο καλύτερος παππούς στον κόσμο!